ser-10

Pay Per Click Reklam

PPCFark yaratacağını düşündüğümüz her noktada sizin adınıza özel teklifler sunuyoruz. Özel teklifler potansiyel müşterileriniz için en büyük teşvik kaynağı olup rakipleriniz arasından sizi seçmelerinde büyük rol oynamaktadır. Özel teklifler aynı zamanda var olan müşterilerinizin sizden daha çok ürün satın almasına da sebep olur. Özel tekliflerinizi web sitenizde, Facebook sayfanızda ve e-postalarınızda tanıtmanız için size yardımcı olabiliriz.

 PPC yada TBM Nedir? Tıklama Başına Maliyet (TBM) Pazarlamacılığının Temel Prensiplerini Öğreninİster PPC (Pay Per Click) Pazarlama, ister TBM pazarlamacılığı hakkında biraz bilgi sahibi olun ve daha fazlasını öğrenmek isteyin, isterseniz TBM’nin ne olduğunu biliyor ve bunu işletmenizde kullanmak istiyor fakat nereden başlamanız gerektiğini bilmiyor olun; doğru yere geldiniz! Size TBM ve TBM’yi nasıl kullanabileceğiniz hakkında bilmeniz gereken her şeyi üç adet rehberli kurs seti halince öğretecek olan TBM Üniversitesi’ne hoş geldiniz.

Öncelikle TBM’yi tanımlayacağız ve TBM reklamcılığının nasıl çalıştığına dair temel prensipleri anlamaya çalışacağız. Hadi başlayalım!

TBM nedir?

TBM reklam verenlerin reklamlarının her bir tıklanması karşılığında ödedikleri maliyeti tanımlayan tıklama başına maliyet adlı internet pazarlamacılığı modelidir. Esasen, sitenize ziyaretçileri doğal şekilde “kazandırma” girişiminden ziyade, söz konusu ziyaretçileri satın alma yoludur.


Arama motoru reklamcılığı TBM’nin en popüler formlarından biridir. Reklam verenlerin, bir kişinin işletmeleri ile ilgili anahtar kelimeleri araması durumunda, arama motorlarının sponsor linklerine teklif vermesine izin vermektedir. Örneğin, eğer “TBM yazılımı” anahtar sözcüğüne teklif verirsek, reklamımız Google arama sonuçlarında en üst noktada yer alabilir.


Reklamımız her tıklandığında ve sayfamıza bir ziyaretçi geldiğinde, arama motoruna küçük bir ödeme yapmamız gerekmektedir. TBM doğru şekilde çalıştığı zaman, söz konusu meblağ önemsiz olur; zira yapılan ziyaret ödenen miktardan daha değerlidir. Diğer bir deyişle, eğer tıklama için 3 $ ödeme yaparsak ve bu tıklama 300 $’lık bir satışla sonuçlanırsa, yüksek kar elde etmiş oluruz.


Başarılı bir TBM kampanyası oluşturmak çok fazla çaba gerektirir: buna doğru anahtar kelimelerini seçmek ve araştırmak, bu anahtar kelimeleri iyi düzenlenmiş kampanya ve reklam grupları halinde düzenlemek, dönüştürme için iyileştirilmiş TBM sonuç sayfası hazırlamak dahildir. Arama motorları, reklam verenleri zekice hedeflenmiş ve konuyla alakalı tıklama başına maliyet kampanyaları hazırlamaları durumunda reklam tıklamaları için daha düşük ücret isteyerek ödüllendirmektedir. Google’ın sizden daha az ücret talep etmesi, işletmeniz için daha yüksek kar anlamına gelmektedir. Bu yüzden TBM kullanmaya başlamak istiyorsanız, bunu nasıl doğru şekilde kullanacağınızı öğrenmeniz oldukça önemlidir.Google AdWords Nedir?


Google AdWords, dünyadaki en popüler TBM reklamcılık sistemidir. AdWords platformu, işletmelere Google arama motoru ve diğer Google ürünlerinde görüntülenebilecek reklamları oluşturma fırsatı sağlar.

AdWords, kullanıcıların anahtar kelimelere teklif sunduğu ve reklamlarına gelen her bir tıklama karşılığında ödeme yaptıkları tıklama başına maliyet modeli ile çalışır. Her arama başlatıldığında Google AdWords havuzunu araştırır ve sonuç sayfası üzerinde değerli reklam alanını kazananları seçer. “Kazananlar”; anahtar sözcüğüne yapılan tekliflerin boyutu ile olduğu kadar, anahtar kelimelerin ve kampanyanın kalite ve konuyla alakalı olması gibi faktörlerin kombinasyonu sonucu seçilir.

Özellikle, sayfada kimin gösterileceği Reklam Sıralaması adı verilen TBÖ Teklifi (reklam verenin harcamak istediği azami miktar) ve Kalite Puanı (link tıklama oranı, konuyla alakası ve hedef sayfa kalitesini içeren bir değerdir) şeklinde tanımlanabilecek iki anahtar faktörün çarpımı ile bulunan bir metrikle hesaplanır. Bu sistem, kazanan reklam verenlerin bütçelerine uygun olarak potansiyel müşterilerine ulaşmalarını sağlar. Bu esasen bir tür açık arttırmadır. Aşağıdaki bilgilendirme grafiği bu açık arttırma sisteminin nasıl çalıştığını göstermektedir.

TBM pazarlamacılığını AdWords üzerinden yürütmek oldukça değerlidir, çünkü Google en değerli arama motoru olarak çok yüksek oranda ziyaretçi trafiği almaktadır ve bu sebeple reklamınıza en yüksek sayıdaki tıklamayı ve etkiyi kazandırmaktadır. TBM reklamınızın ne sıklıkta görülebileceği hangi anahtar kelimeleri ve eşleşme türlerini seçtiğinize bağlıdır. TBM reklamcılık kampanyanızın başarısı çok sayıda faktöre bağlıyken, aşağıdaki noktalara odaklanarak başarı elde edebilirsiniz:

 • Anahtar Kelimelerin Konuyla Alakalı Olması – Konuyla alakalı TBM anahtar sözcüğü listesi, sıkı anahtar kelime grupları ve reklam metni oluşturmak.
 • Hedef Sayfa Kalitesi – Konuyla alakalı içeriği sahip, inandırıcı, arama kriterlerine özel hazırlanmış ve eyleme uygun iyileştirilmiş hedef sayfaları yaratmak.
 • Kalite Puanı – Kalite Puanı, Google’ın anahtar kelimelerin, hedef sayfanızın ve TBM kampanyalarınızın konuyla alakası ve kalitesini değerlendirmesidir. Daha yüksek Kalite Puanına sahip reklam verenler tıklama başına daha düşük ödeme yapmaktadırlar.TBM Anahtar Kelime Araştırması


TBM için Anahtar kelime araştırması çok zaman isteyebilir, fakat yine de oldukça önemlidir. Tüm TBM kampanyanız anahtar kelimeler etrafında oluşturulmuştur ve en başarılı AdWords reklam verenleri sürekli olarak TBM anahtar kelime listelerini yenilemekte ve genişletmektedir. Eğer anahtar kelime araştırmasını sadece bir kez gerçekleştirirseniz, ilk reklam kampanyanızı oluşturduğunuzda muhtemelen sitenize trafik sağlayabilecek yüzbinlerce değerli, devamlı, düşük maliyetli ve yüksek oranda konuyla alakalı anahtar kelimeten mahrum kalıyorsunuzdur.Etkili bir TBM anahtar kelime listesi şu şekilde olmalıdır:

 • Konuyla Alakası Olması – Tabii ki işletmenizle alakası olmayan bir Web trafiği için ödeme yapmak istemezsiniz. Daha yüksek TBM linke tıklama oranı, etkili tıklama başına ödeme ve arttırılmış kara yol açan hedeflenmiş anahtar kelimelere sahip olmak istersiniz. Bu teklif verdiğiniz anahtar kelimelerin satışa sunduğunuz ürünle yakın ilgisi olması gerektiği anlamına gelmektedir.
 • Kapsamlılık – Anahtar kelime araştırmanız sadece alanınızla ilgili popüler ve sık aranılan yapılan anahtar kelimeleri değil, aynı zamanda uzantılı aramayı içermelidir. Uzantılı anahtar kelimeler daha spesifik ve enderdir, fakat arama bazlı trafiğin büyük kısmını temsil etmektedirler. İlave olarak, daha az rekabetçi dolayısıyla daha ucuzdurlar.
 • Genişleyen – TBM tekrarlıdır. Devamlı olarak kampanyalarınızı yenilemeli ve genişletmelisiniz, ayrıca anahtar kelime listenizin sürekli olarak geliştiği ve uyum sağladığı bir ortam oluşturmalısınız.
TBM Kampanyalarını Yönetmek

Yeni kampanyalarınızı oluşturduğunuzda, etkili olmaya devam etmelerini sağlamak adına söz konusu kampanyaları yönetmeniz gerekecektir. Aslında, düzenli hesap aktivitesi hesap başarısının en iyi ön göstergelerinden biridir. Devamlı olarak hesabınızın performans analizini yapmalı ve kampanyanızı iyileştirmek adına aşağıdaki ayarlamaları uygulamalısınız:

 • TBM Anahtar Kelimeleri Ekleyin: İşletmenizle alakalı olan anahtar kelimeleri ekleyerek TBM kampanyalarınızın erişimini artırın.
 • Olumsuz Anahtar Kelimeleri Ekleyin: Dönüşmez terimleri olumsuz anahtar kelime olarak ekleyerek kampanyanın konuyla alakasını arttırın ve gereksiz harcamaları azaltın.
 • Reklam Gruplarını Ayırın: Reklam gruplarınızı daha küçük, konuyla alakalı gruplara ayırarak link tıklama oranı (LTO) ve Kalite Puanını arttırın; böylece daha fazla hedeflenmiş reklam metni ve hedef sayfa oluşturun.
 • Yüksek Masraflı TBM Anahtar Kelimelerini Gözden Geçirin: Pahalı, düşük performanslı anahtar kelimeleri gözden geçirin ve gerekirse bunlardan kurtulun.
 • Hedef Sayfaları Düzeltin: Dönüştürme oranlarını arttıracak kişisel arama isteklerine uyum sağlamak adına Hedef sayfalarınızın içerik ve eylem çağrısını (CTAs) düzeltin. Tüm trafiğinizi aynı sayfaya yönlendirmeyin.
 

Yetişkin internet kullanıcılarının %55’i 2014 yılında en az bir dijital kupon kullanacaktır.- Emarketer 2013
SEO
55%

Tüketicilerin %67’si internetten kazandıkları bir kupon ile alışveriş yapmıştır.- Morpace Inc 2011

SEO
67%