ser-4

Rakip Firma Analizi

Rakiplerinizi tanımak en az firmanızı tanımak kadar önemlidir. Sektörünüzdeki rakip firmaları ve web sitelerini inceleyerek sektördeki iş hacmini rakiplerinizden sizin firmanıza nasıl yönlendirebileceğiniz ile ilgili önerilerimizi dikkate almalısınız. Çünkü bu öneriler rakipleriniz arasından sıyrılıp sektörünüzde en başarılı firma olmanızı sağlayacaktır. Bu hizmetin en önemli iki temel noktası anahtar kelime analizi ve iş hacmi trafiğidir. Anahtar kelime seçiminde büyük küçük birçok firmanın yaptığı en basit ve maalesef en maliyetli hataya düşmeyin. Doğru anahtar kelime seçimi size hem zaman hem de para kazandıracaktır. Hedeflediğiniz müşteri kitlesini web sitenize çekemeyecek anahtar kelimelerden ve altından kalkamayacağınız oranda yüksek maliyet yaratan anahtar kelimelerden kaçınmalısınız.

Competitor-Analysis1
Birçok firma, web sitelerinin başarısını, etkili ve popüler olduklarını düşündükleri anahtar kelimelere bağlamaktadır. Ancak anahtar kelime seçiminde sezgisel hareket etmek en akılcı çözüm olmasa gerek. Anahtar kelime seçimi servisimiz size tahmin ya da sezgiden çok ötesini sunmaktadır. Bu servisimiz sağlam ve gerçek veriler üzerinden hareket ederek size en uygun anahtar kelimeleri belirlemektedir. Anahtar kelime seçimi servisimiz sizin kendinize daha domain satın almadan önce sormanız gereken bütün sorulara cevap verecektir:

Hedef kitlem hangi anahtar kelimeleri kullanıyor?
Bu anahtar kelimenin aranma hacmi nedir?
Bu anahtar kelimedeki rekabet hangi orandadır?

Bu alanda uzman olduğumuz konulardan bir tanesi de anahtar kelime seçiminde tüm rakiplerinizin gözden kaçırdığı ince ayrıntılardır. Bu servise yapacağınız küçük bir yatırım ile anahtar kelime seçiminde izlemeniz gereken doğru stratejiyi ve firmanızı olmasını istediğiniz yere taşıyacak sihirli anahtar kelimeleri sizinle paylaşıyoruz. Anahtar kelime seçimi servisi size sadece web sitenizde kullanabileceğiniz en etkili kelimeleri bulmakla kalmayıp blog ya da makalelerinizde kullanabileceğiniz firmanızla bütünleşecek kelimeleri sizinle paylaşacaktır. Sizin için seçeceğimiz anahtar kelimeler ya da cümlecikler tamamen rakipsiz olup sanal ortamdaki yerinizin çok büyük ölçüde güçlenmesini sağlayacaktır. Derinlemesine yapılacak bir anahtar kelime araştırması size kısa vadeli ve uzun vadeli kar sağlayacak farklı anahtar sözcüklerin bulunmasını sağlayacaktır.

Gelişmiş anahtar kelime araştırması size:

Revaçta olan ya da popülerliği azalmakta olan anahtar sözcükleri belirleyecektir. Web sitenizi değer kaybeden sözcükler yerine geleceğin popüler anahtar sözcükleri ile sanal ortamda canlı tutun.
En revaçta olan sözcükler kaçıncı sırada bu sözcükleri web sitenizde anahtar kelime olarak kullanmak size ne derece fayda sağlayacak ya da sanal reklam için sandığınızdan çok daha büyük bir maliyete mi yol açacak?

Gelişmiş anahtar kelime araması ve rakip firma analizi


Tanım: Kendi ürün veya hizmetlerinize yönelik zayıf ve güçlü yönleri belirlemek için rakiplerinizi tanımlamak ve onların stratejilerini değerlendirmek.
Rekabet analizi, şirketinizin pazarlama planının kritik bir parçasıdır. Bu değerlendirme sayesinde, hizmet veya ürününüzü özgün kılan şeyi bulabilirsiniz – ve böylece hedef pazarınızın ilgisini çekmek için neler yapmanız gerektiğini belirleyebilirsiniz.

Rakiplerinizi, müşterinin parasından pay almak için ne oranda direk rekabet ettiklerine göre stratejik gruplar halinde konumlayarak değerlendirin. Her bir rakip veya stratejik grup için ürün veya hizmet, karlılık, büyüme oranı, pazarlama hedef ve beklentileri, geçmiş ve şimdiki stratejileri, organizasyonel ve maliyet yapısı, güçlü ve zayıf noktalar ve rakip işletmenin satış hacmini içeren liste hazırlayın. Aşağıdaki soruları cevaplandırın:


Rakipleriniz kimdir?

Ne tür ürün veya hizmetler satmaktadırlar?

Her bir rakibin Pazar payı ne kadardır?

Geçmiş stratejileri nelerdir?

Hali hazırdaki stratejileri nelerdir?

Ürün veya hizmetlerini pazarlamak için ne tür bir medya kullanılmaktadır?

Bu pazarda kullanılan medya türü aracılığıyla pazarlama yapmak için haftalık kaç saat satın almaktadırlar?

Her bir rakibin güçlü ve zayıf yönleri nelerdir?

Rakiplerinizin sebep olabileceği potansiyel tehditler nelerdir?

Sizin için ne tür fırsatlar doğurmaktadırlar?


Ürün veya hizmetlerinizi piyasadaki benzerleriyle karşılaştırmanın hızlı ve kolay bir yolu, rekabet şeması oluşturmaktır. Bir kâğıdın sol alt tarafına sizinkiyle rekabet halinde olan dört veya beş ürün veya hizmetin adlarını yazın. Bu listeyi oluşturmanıza yardımcı olması için müşterilerinizin sizin ürün veya hizmetlerinizi almamaları durumunda hangilerini tercih edebileceklerini düşünün.

Kâğıdın üst kısmı boyunca, her bir ürünün veya hizmetin ana özelliklerini ve karakteristiklerini listeleyin. Her bir ürün için hedef pazar, fiyat, boyut, dağıtım metodu ve müşteri hizmeti kapsamı gibi detaylara yer verin. Her bir hizmet için ise muhtemel alıcılar, hizmetin alınabileceği yerler, fiyat, web sitesi, ücretsiz telefon numarası ve diğer ilgili detayları listeleyin. Rekabet şemasına göz atmak size ürünün piyasadaki yerini belirlemede yardımcı olacaktır.

ONLİNE RAKİP ANALİZİ NEDİR?

Online rakip analizi, rakiplerinizin online olarak neler yaptıklarını gösteren bir ankettir. Web sitelerinin derecelendirmesi, online verimliliklerinin ölçümü, reklama ne kadar harcama yaptıklarının araştırması ve sizin ölçümlerinizi onlarınkiyle karşılaştırmanın bir yoludur. Kısaca, online olarak onlardan daha iyi olmanızı sağlar (eğer zaman ve para harcamaya niyetliyseniz!).

Online rakip analizini gerçekleştirmenin birçok yolu vardır ve bu yolda size yardımcı olacak birçok kullanışlı araç bulunmaktadır. Bilgi anahtar konumdadır, dolayısıyla siteniz hakkında mümkün olan en fazla bilgiyi elde etmek oldukça kullanışlıdır! İşte bakmanız gereken birkaç ölçüm:

Rakiplerinizin sayfa sıralamasını ve tahmini aylık site trafiğini öğrenin, bunun yanında sitelerini hangi demografik gruptan kimlerin ziyaret ettiğine dair istatistikleri görün (bu işlemi aynı zamanda kendi sitenizde de uygulamalısınız).
Sitenizi (ve rakibinizin sitesini) standart pazarlama ölçeğine göre derecelendirin (aşağıda listelediğim şekilde, bu işlem için birçok araç bulunmaktadır).
Rakiplerinizin ücretli arama bütçesini, organik sıralamasını ve reklam varyasyonlarını öğrenin. Ne kadar harcadıklarını görün ve eğer yatırım geri dönüşü sağlayabiliyorsanız, onlardan daha fazla harcama yapın!

Aslına bakmamız gerekirse…öncelikle KENDİ internet sitenizin analizini yapmanız gerekmektedir…ve sonrasında bu sonuçları kendi alanınızdaki diğerlerinin sonuçlarıyla karşılaştırmalısınız. Bazı araçlar siteleri karşılaştırmanıza olanak sağlamaktadır, böylece verileri birleştirmek zorunda kalmadan nerede olduğunuzu görebilirsiniz.


HANGİ ARAÇLARI KULLANMALISINIZ?
Hubspot’s Marketing Grader ile başlayın. Öncelikle kendi sitenizde kullanın. Sahip olmanızın muhtemel olduğu tüm eksikleri giderin ve önerilerini takip edin. Sonrasında rakiplerininiz derecelendirmelerini görün. Daha basit olması için her bir rakibin sonuçları için ekran görüntüsü alın, böylece bunları ileri bir zamanda da inceleyebilirsiniz.Biraz daha kapsamlı bir web sitesi derecelendirmesi için WooRank.com adresine gidin ve ücretsiz bir deneme için kayıt olun. Sundukları sonuçlar size sitenizin iyi ve kötü yönleri hakkında uzunca bir liste verecektir. Sitenizi güçlendirdikten sonra, rakiplerinizin sitelerine bakabilir ve onların sıralamasını da görebilirsiniz.

SpyFu size rakiplerinizin arama sonuçlarıyla ilgili yaptıkları ücretli reklamları gösterecektir. Ne kadar harcadıklarını görebilir ve kendinizin ne kadar harcamak istediği ile ilgili karar alabilirsiniz.Alexa size siteniz ve ziyaretçi demografiği ve ziyaret sıklığı hakkında istatistik ve bilgileri verecektir. En iyi yanı ise, size sitenizi üç rakip siteye kadar sitenizi karşılaştırmanıza izin vermesidir (bunu ücretsiz hesapları aracılığıyla sağlamaktadırlar).

Rakipleriniz hakkında bilgi edinmek önemlidir ve böylece bu bilgi sayesinde online olarak başarı elde edebilir ve potansiyel müşterilerin sizi tercih etmelerini sağlayabilirsiniz. Şimdi bu bilgiye sahipsiniz ve muhtemelen sitenizde eksik olan şeyleri de öğrendiniz. Artık dikiz aynasından arkaya bakmayı bırakıp, ileri bakmanın zamanı geldi. Ne yapmanız gerektiğini biliyorsunuz, o halde bir an önce işe koyulun! Bu araçlar size rakiplerinizin önüne geçmede yardımcı olabilir.


ÇOK MU MEŞGULSÜNÜZ?


Sizin için Rakip Analizi yapmamıza izin verin.