Alışveriş Sepetinden Ayrılan Müşteriler ile ilgili 4 ipucu

What-is-SEO-post

Eğer işinizdeki başarı oranı %1den az ise depresyona girmeniz çok normal. Bu durumun sebeplerinden biri alışveriş sepetinize doğru araçları eklememiş olmanız olabilir. Alışveriş döngüsü içerisinde müşterilerinizin ödeme noktasına kadar gelip ödemeyi yapmadan sayfadan ayrılması oldukça moral bozucu olabilir.

Şunları gözden kaçırmayın:

Sitenizi ilk kez ziyaret eden müşterilerin %99u hiç alışveriş yapmadan siteden ayrılacaktır.

Ancak bu müşterilerin %75i alışveriş yapmak niyeti ile siteyi ziyaret eder. Ne yazıkki firmaların %81i bu müşterilerin bir zaman kaybı olduğu kanısındadır. Oysa ki bu müşteriler ile kuracağınız etkili iletişim kanalları satışlarınızın artmasına yardımcı olacaktır.

Değişik endüstri alanlarında rakamlar değişiklik göstermekle birlikte müşterilerin ortalama %73.9u alışverişi tamamlamadan alışveriş sepetinden ayrılmaktadır. Sebepler ise değişiklik göstermektedir; seyahat firmaları yüksek maliyetli satışlar nedeniyle alışveriş tamamlanmadan alışveriş sepetinden ayrılmada en yüksek orana sahiptir. Bu müşteriler bazen siteyi ilk kez ziyaret eden bazen de daha önceden alışveriş yapmış müşteriler olabilir bu iki gruba aynı muameleyi yapmak doğru değildir. 

İşte size alışverişini tamamlamadan ayrılan müşterileriniz için bir kaç ipucu: Bir E-posta Tablosu Düzenleyin

Yapılan son araştırmalara göre alışveriş sepetinden Ayrılan müşterilerin %72si 24 saat içerisinde geri dönüş yaparak alışverişi tamamlamaktadır. E-posta pazarlama bölümünüzün bu istatistikleri tutuyor olması önemlidir. Aynı araştırma göstermiştir ki alışveriş sepetinden ayrılanların %95i 2 hafta içerisinde geri dönüş yaparak alışverişi tamamlamaktadır. Yapmanız gereken tek şey alışveriş sepetinden ayrılan müşterilerinize bir hatırlatma e-postası göndermek.

Yapılan bu araştırma göstermiştir ki en iyi 500 e-ticaret firması müşterilerine alışveriş sepetinden ayrıldıktan sonraki 1 saat içerisinde hatırlatma e-postası göndermektedir. Bu firmalardan gelen istatistiki bilgiye göre alışveriş sepetinden ayrılan müşterilerin %50si alışverişi ilk 1 saat içerisinde tamamlamaktadır. Zamanlama çok önemli! 

Müşteri istatistiki bilgilerinizden faydalanarak müşterilerinize alışveriş sepetinden ayrıldıkları ilk 1 saat, ilk 24 saat ya da ilk 2 hafta içerisinde hatırlatma e-postası gönderin. Bu zaman dilimi içerisinde geri dönüş yapmak isteyen ancak alışveriş sepetinde ürünü bulamayan müşterilerinize çok iyi bir fırsat sunmuş olacaksınız. Bunun yanı sıra 6 hafta ve 2 ay sonra tekrar hatırlatma e-postası yollamak da uygun olabilir. Bu süreyi satış istatistiki bilgilerinize bağlı olarak uzatmak da söz konusu olabilir. 


Alışveriş Sepetinde Kalan Ürünlerin Fotoğraflarını E-postanıza Ekleyin. 
Örneğin, bir kişi kışlık bir ceket baktı ve alışverişi tamamlamadan alışveriş sepetinden ayrıldı, e-postanızda ceketin bir fotoğrafını mutlaka bulundurun çünkü yüksek ihtimalle bu kişi ceketin dizaynını hatırlamayacaktır. Belki bu kişi bir çok siteyi ziyaret etti ve sonunda yorulup vazgeçti ve beğendiği ürünler alışveriş sepetinizde öylece bekliyor. Aslında müşteri görüşlerinin %74üne göre pazarlama içeriği müşterinin ilgi alanının dışında olduğu zaman müşterilerin sıkıldığı ortaya konmuştur. 

Oysaki müşterilerinizin ilgilendiği ve almayı düşündüğü ürünün fotoğrafının pazarlama içeriğinde gözükmesi müşterilerinizin alışverişi tamamlamasına yol açmaktadır. Hatta ilgili ürünün yanı sıra bu ürünle ilgili müşteri görüşleri, benzer ürünler, birlikte kullanılabilecek diğer ürün ve aksesuarların da fotoğraflarını pazarlama içeriğinize dahil edebilirsiniz. Yarım bırakılan alışveriş sepetine geri dönüş için bir bağlantı eklemeyi unutmayın ki müşterileriniz ürünü araştırıp bulmak için zaman kaybetmesinler. Bu e postalar garip gözükse de müşterilerinizin ihtiyaçlarına uyum sağlayacaktır. 

Ufak Bir İndirim Yapın! 
Tabiki alışveriş sepetinden ayrılan her müşteriniz için bir indirim yapma alışkanlığı edinmeyin. Ancak uzun süreli sağdık müşterileriniz ya da geri dönüş e-postasına cevaben alışverişi tamamlamak üzere olan müşterilerinize ufak bir indirim yapabilirsiniz. Özellikle daha önce alışveriş yapmış olan müşterileriniz %10luk bir indirimi çok cazip bulacaktır. 

Müşterilerinize sunacağınız teklifler sadece indirimle sınırlı olmasın. Örneğin, müşterilerinize alışverişi tamamlamaları halinde özel klüp üyelik hakkı, extra kart puanı, benzer ya da yan ürünlerde indirim kuponu gibi teklifler sunabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta müşterilerinizi indirimlere boğarak onlarda indirim alışkanlığı oluşturmamak, fırsat önerilerinizi farklı müşterileriniz için farklı zamanlarda, farklı tarz fırsatlar şeklinde tasarlayın. 

Güven Verin! 
Kişiler internet ortamında alışveriş yaparken kendilerini güvende hissetmek ister. Memnuniyet garantisi sözünüz, ürün değişim şart ve koşullarınız kolaylıkla görünebilecek, ulaşılabilecek bir yerde olsun. Telefon numaralarınızı ve e-posta adreslerinizi mutlaka ön plana çıkarın ki alışveriş öncesi ve sonrası sizle kolayca iletişime geçebilsinler.

Bunlar uygulayabileceğiniz stratejilerden sadece bazıları, eğer farklı yöntemler kullanarak başarılı olduysanız bunları bizimle paylaşmanızdan son derece memnun oluruz. 

Geride Kalmayın!
Yapılan son araştırmaya göre e-ticaret firmalarının %25inden de azı bu alışveriş sepetinden ayrılan müşterilerine hatırlatma e-postası yollama ile ilgili çok sınırlı ölçüde yatırım yapmaktadır. Hatırlatma e-postalarının önemi her geçen gün daha da netlik kazanmasına rağmen %75lik bir grup halen bu alandaki yatırımlarını sınırlandırmaktadır. 

Açıklıkla belirtmek gerekirse hatırlatma postaları firmamız tarafından sadece önerilen değil aynı zamanda da geliştirilen bir konuma sahiptir ve karlılığı yapılan araştırmalar ile kanıtlanmıştır. Tüketicilerin her geçen gün bilinçlenip firmalardan beklentilerini arttırdıkları bu sanal pazar ortamında yeni stratejilere ayak uyduramayan firmalar her geçen gün daha büyük bir hızla pazar payını kaybetmeye maalesef mahkum kalacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>