Alışveriş Sepetinin Mucidi Sosyal Kanıt Kullanarak 400 Milyon Dolarlık Bir İmparatorluğu Nasıl Kurdu ve Aynısını Siz Nasıl Yapabilirsiniz?

What-is-SEO-post

Hiç alışveriş yapmaya çalışırken ürünlere bakıp satın alıp almamakta tereddüt ettiğiniz durumlar oldu mu?
Alıcı pişmanlığı gerçek bir durum ve insanlar zor kazandıkları paralarını kendilerini mutlu edip etmeyeceğinden tam emin olmadıkları bir şey için harcamaktan çekiniyorlar.


Üreticiler size ürünlerinin işe yaramaz olduğunu söylemeyeceklerdir.  Size bir ürünün değeri hakkında tarafsız bir fikir verebilecek olanlar o ürün ya da hizmeti satın almış olan diğer insanlardır.
İnsanlar gözleri kapalı olarak bir şeye atlamadan önce diğerlerinden güvence istiyorlar.

Sylvan Goldmansosyal kanıtı daha 1938'lerde tereddüt eden müşterilerini alışveriş sepeti icadını kullanmaya ikna etmek adına diğer insanlara mağazalarında alışveriş sepetiyle gezinmeleri için 2 yıl boyunca para ödeyerek kullanmaya başladı. Ve işe yaradı.  1984'te öldüğünde serveti 400 milyon doların üzerindeydi.
Sosyal kanıt birçok farklı şekilde olabilir ve her fırsatta uygulamanız gerekir.

Referans Programı Yardımıyla Kulaktan Kulağa Reklam Fırsatları Yaratın
Kulaktan kulağa tanıtım en güçlü reklam yöntemlerinden biridir.  Fakat yine de, inanılmaz bir şekilde işletmeler tarafından en çok görmezden gelinen yöntemdir.
McKinsey Quarterly'de de belirtildiği gibi "Ürün seçeneklerinden bunalan tüketiciler geleneksel pazarlamanın yaylım ateşini görmezden gelmeye başlarken, kulaktan kulağa tanıtım gürültü arasından hızlı ve etkili bir şekilde sıyrılıyor."
İşte bu yüzden referans programları da yüksek derecede etkili.
Plastc kart, hesap, kredi, sadakat ve benzer kartları tek bir ödeme cihazında birleştiriyor.  Plastc, ürünleri Plastc kartın tatil öncesi tanıtımlarında çok popüler hale geleceğinden emindi.  Ön sipariş kampanyalarına hazırlık olarak satışları artırmak için bir referans stratejisine yatırım yaptılar.

Ön sipariş kampanyasında yalnızca bir ürün teklifi olduğu için, mağaza kredisi etkili bir destekleyici ödül olarak işe yaramayacaktı. Ödüllerin karşılanmasındaki esneklik nedeniyle, Plastc Talkable referans programını kampanyalarına uyguladı.

Bu platform destekçilere paraya eşdeğer hediye kartları sağlayabiliyordu.  Refere edilen her bir arkadaş bir Plastc kartı için 20 dolar kredi kazandı.  Referans veren destekçi de 20 dolar paraya eşdeğer ön ödemeli bir hediye kartı kazandı.

Sonuçlar etkileyiciydi.  Plastc müşterilerinin %47'si teklifi arkadaşlarıyla paylaştı.  Refere edilen müşterilerin %28'i bir alışveriş yaptı.  Her bir destekçi ortalama olarak gerçek müşteri olan 2.7 kişi önerdi.

Piyasaya çıkmasından sadece haftalar sonra, ön siparişler 5.2 milyon dolar kazandırdı. Platformda gerçekleştirilen bu kampanya sonuç olarak toplam gelirin %36.8'inden sorumlu olmuş oldu.

En iyi sonuçları elde edebilmek için, bu çözüm ayrıca etkili bir referans pazarlama programının nasıl uygulanabileceğini gösteren bir e-kitap paylaşıyor.

Aldığınız Övgüleri Gösterin

Müşteri görüşleri memnun müşteriler tarafından verilen övgülerin parlak birer parçalarıdır.
TechValidate tarafından yapılan bir araştırma gösteriyor ki, üçüncü taraf bir araştırmacının içeriğiyle müşteri görüşleri karşılaştırıldığında, B2B(İşletmeden İşletmeye) pazarlama ve satış profesyonellerinin %94'ü gerçek müşterilerden gelen içerikleri "son derece" ya da "fazlasıyla" etkili olarak değerlendiriyor. Üçüncü taraf içerikler için ise bu oran %54.

Yüz eklemek güvenilirliği artırıyor

Bazen bir müşteri görüşünün doğru olup olmadığını bilmek zordur.  Müşteri görüşünü veren kişinin bir fotoğrafını eklemenin görüşleri daha inanılır hale getirdiği için dönüşümü artırdığı gösteriliyor.
Basecamp bu bölünmüş testi Highrise'ın sitesinde denedi ve görüşü sağlayan kişinin yüzünün bulunduğu versiyonun dönüşümü %102.5 artırdığını gösterdi.

Videolar güvenilirliği daha da artırıyor

Müşteri görüşü videoları güvenilirliği artırmada daha büyük bir etkiye sahip olabilir.

Unbounce müşteri görüşü videolarının etkisini ölçmek için bir bölünmüş testgerçekleştirdi.  Bu testte, sayfa fotoğrafların bulunduğu sayfa..

Ziyaretçilerin müşteri görüşü videolarıyla karşılandığı bu sayfayla karşılaştırıldı.Video müşteri görüşü içeren sayfada dönüşümler %25 oranında arttı.

Çoğu insan mobil cihazlarda zaten video ve fotoğraflar oluştururken, onlardan bir fotoğraf ya da video müşteri görüşü istemek çok aşırı bir talep değil.  Hatta eserlerini göndermek için sizin düşündüğünüzden daha istekli olabilir.

Boastgibi araçlar bir uygulamayla işletmeler için yazılı, fotoğraf ve video müşteri görüşleri talep etmeyi gerçekten kolaylaştırıyor ve daha sonra bunları bir kod parçasıyla web siteleriyle bütünleştirerek görüntülüyor.

Gerçek Zamanlı Sosyal Kanıt Bildirimleri Görüntüleyerek Ziyaretçilerin Başka Kimlerin Alışveriş Yaptığını Görmelerini Sağlayın

Bir kişiselleştirme platformu olarak Barilliance'ın işletmeler için gittikçe artan sosyal kanıt görüşüne uymasını görmek ilginç bir durum.
Şirket yakınlarda 2015 yılı içerisinde Live! hizmetini piyasaya sürdü.  Çözüm alıcıların e-ticaret sitelerindeki aktiviteleriyle ilgili gerçek zamanlı bildirim sunuyor.

Bir kişiselleştirme platformu oldukları için, sosyal kanıt bildirimlerini her bir müşterinin satın alma niyetleri ve dönüşüm bariyerlerine göre en etkili mesajları sunacak bir algoritmayla yapmaları mantıklı bir durum.

Avustralya'nın en büyük çevrimiçi motorkros parça ve aksesuar mağazası MXStore web sitesine kişiselleştirilmiş gerçek zamanlı sosyal kanıt bildirimlerini eklediğinden beri dönüşüm oranlarında %10'luk bir artış görüyor.

Karar Vermek için Müşteri Değerlendirmeleri Arayan Kitleyi Memnun Edin

Ziyaretçilerinizin bilgiye dayalı bir karar vermesi için ürünleriniz hakkında detaylı bilgiler vermeniz önemli.  Fakat EXPO tarafından gerçekleştirilen bir ankete göre tüketici yorumlarına ürün açıklamalarına göre 12 kat daha fazla güveniliyor.

Eğer müşterilere yorum bıraktırmakta zorlanıyorsanız, onları teşvik edin.  
Eğer hala zorlanmaya devam ediyorsanız, müşteri değerlendirmeleri sağlamanın başka yoları da var.

Trustpilot çevrimiçi tüketiciler ve şirketleri bir araya getiren açık, değerlendirmeye dayalı bir topluluk. Burada tüketiciler binlerce ürünü değerlendiriyor.  Üçüncü taraf eklentileriyle o değerlendirmeleri ziyaretçilerinizle paylaşabilir, böylece diğer tüketicilerin en son Nike koşu ayakkabısı ve Dell bilgisayar hakkında ne düşündüklerini görebilirsiniz.

Express Watches üçüncü taraf müşteri değerlendirme eklentisini kullanarakdönüşüm oranını %58.29 oranında artırmayı başarabildi.
Sonuç

Deneyler sosyal kanıt arkasındaki gücü kanıtlıyor. Eğer ziyaretçilerinizin hizmetlerinizin ya da ürünlerinizin iyi olduğunu bilmesini istiyorsanız, büyük ihtimalle sizin satış konuşmanızdan çok diğer insanların ne söylediğine daha çok inanacaklardır.

Müşteri görüşleri, değerlendirmeler, referans programları ve gerçek zamanlı sosyal kanıt bildirimlerinin hepsi markanızın güvenilirliğini artırmak için etkili yollar.  Bu güvenilirliği artırmayı başarabildiğinizde, satışların ve gelirlerin de arttığını göreceksiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>