Görselliğin Gücü

What-is-SEO-post

Niçin satıcılar görsel materyelleri sıklıkla kullanmalıdır? 

Satıcıların 'içerik herşeydir ' dediğine hep şahit olmuşuzdur. Ancak günümüz pazarı Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest, SlideShare ve Vine gibi sosyal medya platformlarının yükselişe geçmesi ile görsel anlatımın yeni trend olduğunu açıkça gözler önüne sermiştir. 

Buzzfeed tarafından elde edilen bilgilere dikkat edecek olursak: dakikada 208300 fotoğraf Facebookda paylaşılmakta, her bir dakikada 510000 fotoğraf da Instagramda beğeni almaktadır ve her dakika 100 saatlik video YouTubea yüklenmektedir. Beğeni aldıkça daha da çok paylaşılan bu görseller pazarlama stratejileriniz için büyük bir önem arz etmektedir. 

Video ya da fotoğraf içeren ilanlar %180 oranında daha fazla ilgi görmektedir. 

İzleyiciler video içeren websitelerinde %100 daha fazla vakit geçirmektedir. 
Tüketicilerin alacakları ürünün videosunu izledikten sonra ürünü almaya %85 oranında daha eğilimli oldukları saptanmıştır. 

Görsel Anlatımın Yükselişi 


Düzenlemesini yaptığım  (The Power of Visual Storytelling) Görsel Anlatımın Gücü adlı kitabımda bahsettiğimiz gibi görsel anlatımın günümüzde bu kadar etkili bir hale gelmesi bir anda ortaya çıkmadı. Akıllı telefonların ve sosyal medyanın yükselişi ile birlikte etkililiğini arttırdı. İnsan beyni görsel materyelleri yazılı materyellere oranla 60.000 kat daha hızlı algılar.

Beyinde işlem gören bilgilerin ise  %90ı görseldir. Günümüzde akıllı telefonların yaygınlaşması ile Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest, SlideShare ve Vine gibi sosyal medya platformları cep telefonlarından ulaşılır hale gelmiş ve görsel materyallerin paylaşımı inanılmaz derecede kolaylaşmıştır.  Bunun sonucu olarak Facebook Haber Kaynağı, Instagram ve yeni bir uygulama olan Paper bu platformu uçsuz bucaksız bir görsel magazine çevirmiştir. Bunun yanı sıra YouTube videoları ile Googledan sonra en popüler 2. arama motoru olmayı başarmıştır. Pinterest görsel materyelleri nasıl organize edeceğimizle ilgili yeni bir çığır açmış, Vine ise arka arkaya çekilen fotoğraflardan oluşan video tekniği ile ne kadar fazla bilgi aktarabilineceği ile ilgili fikirlerimizi baştan aşağı değiştirmiştir.

Bilgiye Doymayan Yeni Çağa Geçiş


Yukarıdaki bilgiler ile buluşup sosyal medyadaki hesabınıza bir sürü görsel materyal ve içerik eklememek içten bile değil ancak karşımızdaki kimilerine göre tehlike kimilerine göre ise fırsatın farkına varmak da bir o kadar önemli. Kitabımda (Infobesity) bilgizite çağı olarak bahsettiğim şey günümüzde tüketicilerin hiç olmadığı kadar çok bilgiye maruz kaldığı ve üreticilerin ise bu bilgi yığını arasından yükselip kendilerini ön plana çıkarabilmeleri için sosyal medya iletişim stratejilerini güncelleş tutmaları yani görsel anlatımlarını etkili hale getirmeleri gerektiğidir.

Görsel anlatımı tanımlamak gerekirse belirli bir ürünü ya da kampanyayı sosyal medyada tanıtmak, cazip hale getirmek ya da anlatmak adına kullanılan fotoğraf, video, grafik ve dizaynların bir bütünüdür. Sosyal medyadaki görsel anlatımlar stratejik bir öneme sahiptir çünkü bu firmaların odaklarını görsel materyaller etrafında toplamalarını sağlayıp tüketicilerin sosyal medyada gezintileri sırasında onların gözüne çarpma ihtimalini arttıracaktır. Görsel anlatımın tüm amacı ulaşılması en güç müşteriye ulaşarak firmanın, ürünün ya da kampanyanın tanıtımının yapılmasıdır. 

Yerel Firmaların ve Futbol Takımlarının Görsel Anlatımı Kullandığı Örnekler

Aşağıdaki fotoğraflar İngiltere'nin New England Patriots takımının ve The Fashion Truck firmasının sosyal medya kanalı ile görsel anlatımı nasıl etkili biçimde kullandığını göstermektedir. 

New England Patriots takımı sosyal medyadaki görsel paylaşımları sayesinde takımı ve sevenlerini yıl boyunca canlı tutmakta ve güncelliğini korumaktadır. Geçen yılki büyük kar fırtınası öncesinde takımın kar da oynadığı antreman fotoğraflarını Facebook da oluşturduğu albümde paylaşarak gündeme yerleşmiştir. Fırtına sonrasında yayınlanan ikinci albüm ise takım taraftarlarının gönderdiği takım şapkası  ve forması giymiş kardan adam fotoğraflarından oluşmaktaydı bu sayede takımın gündemdeki yerini koruduğunu taraftarları tarafından hatırlandığını görmekteyiz. İki örnekte de takımın yoğun kar yağışını görsel anlatım sayesinde nasıl avantaja çevirdiğini görmekteyiz. Ayrıca her iki albümde de verilen alt mesaj da takımın satıştaki ürünlerinin tanıtımı şeklindedir. 

Önemli bir diğer örnek de The Fashion Truck firmasıdır. Firma Westford'da bir mağazaya ve Metro Boston bölgesinde farklı etkinliklere katılan gezici bir butiğe sahiptir. Firma müşterilerini mağazasına ya da gezici butiğine gitmelerini teşvik etmek amacı ile Facebook, Twitter, Instagram ve Tumblr hesaplarında görsel anlatımı etkili biçimde kullanmaktadır. Her medya kanalı kendine özgü bir izleyici kitlesine sahip olup her biri aracılığı ile görsel anlatım başarılı şekilde kullanılmaktadır. Özellikle Instagram da kullanılan görsel anlatımlar küçük bir firmanın nasıl başarılı işler yaptığını gözler önüne sermektedir, burada yayınlanan fotoğrafların arasında firmanın güncel fırsat ve kampanyaları, firma sahiplerinin halkla ilişkileri ve sahne arkası eğlenceli fotoğrafları, firmanın müşterilerinin ve takipçilerinin çeşitli fotoğrafları bulunmaktadır. 

Görsel Anlatımın Gücü 


Görsel anlatımlarınızı geliştirmek için bir plan yapmalısınız. İşe firmanızın amaçlarını ve gereksinimlerini tespit ederek başlayın. Daha sonra bu amaçlara uygun sosyal platformu tespit edin ve bu platformda kullanacağınız görsel materyelleri belirleyin. Konu ile ilgili daha detaylı bilgi almak istiyorsanız 'The Power Of Visual Storytelling' kitabında hem büyük hem küçük ölçekli işletmeler için yol haritanızı adım adım yapmanız gerekenleri bulabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>