Müşterilerinize Bireyselleştirilmiş Pazarlama Yapmanın 4 Yolu

What-is-SEO-post

Ticari içerikli kaç eposta aldınız bugün ? Ve bunların kaç tanesini okudunuz? İki seçenek var ilki direk çöp kutusuna diğeri ise eğer eposta sizinle ilgili bir içeriğe sahipse okunma şansı. 

Her gün 100lerce eposta alıyorum bunlar işimle ilgili olabiliyor, ailem ya da sevdiklerimden gelebiliyor ya da diyet hapları, botox uygulaması ya da üniversite bursları ile ilgili olabiliyor. Ne Botox yaptıracak kadar yaşlı ne de üniversite okuyacak kadar gencim. Hatta bazen yıllardır alışveriş yaptığım firmalar bana öyle benim ilgi alanlarımla alakasız içerikli E-postalar yolluyor ki daha önce o firmadan hiç mi hiç almadığım ürünler ile ilgili epostalar alıyorum. Heralde ben kendim dijital pazarlama sektöründe olduğum içindir bu e-postaları okursam bunun tek nedeni bu markalarla iletişime geçmek istememdir. Ancak yoğun çalışan bir adam ve baba olduğum için bu e-postaların yalnızca küçük bir bölümü çöp kutumu görmeyecektir. 

Sizin müşterileriniz de aynı şeyleri düşünür, alakasız e-postalarınızı alır (ve siler). Bir kişi firmalardan ayda ortalama 416 tane eposta alır ve Silverpop'un yaptığı ' Arkadaş firmalardan biri misiniz?' adlı araştırmaya göre bu e-postaların ortalama 4,5 firmaya ait olanı okunmaktadır. 

Bu 4,5 firma arasına girmenin temel şartı güven vermek ve müşterilerinizin ilgi alanlarına odaklı olmaktır. Hatta katılımcıların 4'te 3'ü epostanın başlangıcının onlara yönelik hazırlanması durumunda alışveriş dahi yapabileceklerini belirtmişlerdir. 

Peki müşterilerinize bekledikleri onlara özel tasarlanmış alışveriş deneyimini nasıl yaşatacaksınız? İşte 4 farklı çözüm önerisi:

1. İhtiyaca Uygun Düzenlenmiş Başlıklar

İnsanların %40'ı konu başlığı ilgilerini çekmeyen epostaları okumuyor. Kişilerin dikkatini çekebilmek için eposta adreslerini bilmek yetmiyor,  epostanızın başlığında müşterilerinize onların kim olduğunu bildiğinizi ya da onların ne istediğini bildiğinizi göstermelisiniz. Bu bilgileri ya üyelik programındaki bilgilerine, ya coğrafi konumlarına, ya alışverişsel davranış bilgisi istatistiklerine ya da alışveriş grafiklerine bakarak çıkarabilirsiniz. 

Başlıkları nasıl düzenleyebileceğiniz ile ilgili daha detaylı bilgi almak için Silverpop'un '20 ways to Personalise Content and Enhance the Customer Experience' adlı yazısını indirebilirsiniz. 

2. Daha da İlgili İçerik Yaratmak İçin Müşterilerinizin Alışveriş Davranışları Bilgisini Kullanın

Müşterilerinizi ne kadar iyi tanırsanız onlarla ilgili içeriği o kadar iyi bir şekilde yaratırsınız. İşte bu nedenledir ki otomatik market analiz sistemi kullanıcı davranış biçimlerini belirlemek için gereklidir. Websitenizdeki hangi ürünler izleniyor? Hangi ürünler alışveriş sepetinde satın alınmadan bekliyor? Bir önceki eposta kampanyasında hangi linklere tıkladılar? Cep telefonu uygulamalarını nasıl kullanıyorlar? 

Bütün bu bilgiler size müşterilerinizin kim olduğu, ne almak istediği ve firmanız ile nasıl iletişime geçmek istediği bilgisini verecektir. Bu bilgilerle içerik ve fırsat tekliflerinizi kişiye özgü kılabilirsiniz.

Orange County firması tarafından yapılan bir eposta kampanyasında müşterilerin davranış bilgileri kullanıldı ve kampanya %20'lik barajı aşarak MarketingSherpa'nın Gümüş Eposta Ödülüne layık bulundu. ( Orange County Register örnek çalışması raporunu okuyabilirsiniz.)

3. Doğru Zamanlama

Her müşterinin farklı bir eposta kontrol etme yöntem ve alışkanlığı vardır. Bu yöntem ve alışkanlıkları otomatik bir pazarlama analizi sistemi ile inceleyebilir ve elde ettiğiniz berilere göre kişilere algılamaya en açık oldukları zaman zarfında eposta yollayabilirsiniz 

ABD'den Girl Scouts sunucunun aşırı yüklenmesi problemini çözmeye çalışırken doğru zamanda eposta göndermenin değerini anladılar. Kendi bindikleri dalı kesen bir sistem ile karşı karşıyaydılar: organizasyon müşterilerine her hafta promosyon epostaları yolluyor ancak epostaları alan herkes aynı anda indirimli ürünleri görmek için web sitesini kullanınca site çöküyordu. Bu sorunu çözmek için her müşteri için en uygun olacak zaman dilimi belirlenip herkese buna uygun olarak promosyon epostaları gönderilmeye başladı. Bu sadece sitenin çökme sorununu ortadan kaldırmadı görüntülenme oranını %10, alışveriş oranını ise %12 arttırdı. 

4. Teorilerinizi Deneyin

Diğer bir etkili yöntem de müşterileriniz üzerinde farklı yöntemleri deneyip test etmektir. Bu yöntemlerden bazıları: A/B testi, farklı konu başlıkları, içerik ve görsel kullanmak olabilir ve gerçek verilere dayalı en etkili yöntemi her bir müşteri için ayrı ayrı tespit etme fırsatı yakalamış olursunuz.

Sonuçlar şaşırtıcı olabilir, örneğin Peter Glenn Ski & Sport firmasının tahminine göre indirimdeki ürünleri sergilemenin satışları pozitif etkileyeceğini düşünmüşlerdi oysa ki yapılan A/B testi ortaya çıkardı ki yaşam tarzı imajını kullanmak %63 oranında tıklanmaları arttırmıştı. ( Peter Glenn'in örnek çalışmasını okuyabilirsiniz.)

Kişiselleştirmiş pazarlama konusunda daha detaylı bilgi almak için Silverpop'un 'Delivering the Perfect Message by Listening to Your Customers ' klibini izleyebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>