Satış Yapmasa da Diyalog Yaratan İçerik Oluşturmak

What-is-SEO-post

Birçok iş kolunda eposta satış yapmak için birçok dijital kanaldan daha fazla kullanılmaktadır. Epostayı sadece anlık satış yapmak amacıyla kullanmak çok dar bir bakış açısıdır.

Eposta aynı zamanda marka yaratan en önemli araçlardan biri olup ‘marka oluşturan’ eposta ya da ‘beyaz sayfa’ eposta olarak da bilinir.

‘diyalog yaratan eposta’ için yapılabilecek diğer bir tanım da sadece satış yapmak odaklı olmayan epostalardır.

Şu hataya düşmeyin: diyalog yaratan epostalar, özendirme epostaları gibi satış yapabilir tek fark odak noktalarının sadece satış yapmak olmamasıdır. Özendirme epostaları direk satış yapma amaçlıdır, diyalog yaratan epostalar ise geleceğe dönük yatırım yapan araçlardır. Her ikisinin de başarılı dijital pazarlama stratejisindeki önemi büyüktür.


Diyalog Yaratan Epostaların 4 Avantajı


1) Müşterileriniz İle Satın Almanın Ötesinde Bir İlişki Kurar Müşterileriniz her daim alışveriş yapmaya hazır beklemezler, eğer sizden duydukları tek şey sadece ‘bunu satın al’ olursa, bir süre sonra sizden uzaklaştıkları için onları suçlayamazsınız.

Belki şu durum onlar için daha cazip olabilir ‘daha iyisini satın al’ Diyalog yaratan epostalar sayesinde birçok konudan bahsedebilir, daha iyi seçeneklerle müşterilerinizin karşısına çıkabilir, daha önce hiç karşılaşmadıkları ilginç şeyleri keşfetmelerini sağlayabilirsiniz.

Ancak dikkat edin, müşterilerinizi boş şeylerle oyalamayın. Başarılı bir epostanın özelliği her zaman belli bir marka stratejisinin ya da müşteri stratejisinin olmasıdır. Öyle ki bu strateji sadece tek bir diyalog yaratan postada değil tüm kampanyadaki tüm ürünlerde aynı şekilde kullanılır.

2) Herkes Oyuna Dâhil Olabilir

Diyalog yaratan epostalar size, bir eposta zinciri kullansanız da, sıralı mesajlar yollasanız da, ya da bir dizi halindeki tetikleyici ve hedefe yönelik epostayı tercih etseniz de bunlardan daha çok içerik imkânı sunar.

Bir marka tanıtım epostasını bir aylığına diyalog yaratan bir eposta ile değiştirin. Onu bir yayın kampanyasının içinde kullanın. Diyalog yaratan epostayı satış öncesi ya da satış sonrası seriler içerisinde kullanın. Uzun soluklu bir kampanyanın içinde
kullanın. Diyalog yaratan epostalar ile yapabilecekleriniz sizin ihtiyaç ve hedeflerinizi kadar geniş kapsamlıdır.

3) Mevcut İçeriğinize Yeni Bir Hayat Katın.
Geri dönüşümde bir harikayız! Bu şu demek sürekli daha önce kullandığımız içeriklere benzer içerikler kullanmaktayız. Eğer dönüp bir etrafınıza bakarsanız birçok kullanmadığınız öğe ile karşılaşacaksınız.

Aşağıda bahsedilenlerin her biri yararlı birer epostaya dönüşme potansiyeline sahip kaynaklardır:

Web siteniz, ürünler sayfalarınız, Sıkça Sorulan Sorular bölümü, firma tarihiniz, kullanıcı yönlendirme bilgileri vb.


Bloglar

Kullanıcı forumları

Sosyal medya kanalları

Müşteri destek hattı yazışmaları ve arama merkezi görüşme kayıtları

Broşür, el ilanı, kullanım kılavuzu gibi basılı materyaller

Web sitenizdeki ya da Vimeo, YouTube gibi dış kaynaklardaki videolar


Diyalog yaratan epostaların son kullanım tarihi yoktur. Uygun bir şekilde tekrar edilebilir, üzerinde yapılacak bir takım değişiklikler ile farklı kampanyalarda, farklı ürünler ya da farklı markalar için tekrar kullanılabilir. Büyük küçük, hedef odaklı ya da uzun soluklu kampanyalar için kullanılabilir. Tekerleği her hafta yeniden keşfetmenize gerek yok.


4) Sıklık Konusuna Çok Fazla Takılmayın.

Yapılan birçok çalışma göstermiştir ki epostaların müşteriler açısından değer taşıması ve onlarla alakalı olması sıklığı arttıran bir unsurdur. Diyalog yaratan epostalar size müşterilerinizle daha iyi ilişkiler kurup epostalarınızın gelen kutusundan direk silinmeden okunmasını sağlar.

Diyalog Yaratan Epostalar İçin Bulunabilecek 3 Fırsat Diyalog yaratan epostalar tarih odaklı olmayıp, pazarlama stratejinizde bir kilit noktası görevi görmektedir.

Aşağıdaki 3 model diyalog yaratan epostaların nerelerde kullanılabileceğini açıklamaktadır.


1) Destek Merkezi

Her işletme bir destek merkezine sahiptir. Bu merkez ki işinizde başarılı ya da başarısız olmanızı sağlayan noktadır. Bu merkezlerde bir ürünü parasız ödemeden kullanan bir müşteriyi para ödemeye ikna ederek daha üst düzey bir servis almasını sağlayabilir ya da tek sefer kullanımlık bir ürün alan bir müşterinizi bir üyelik kampanyasına dâhil edip sürekli müşteriniz haline getirebilirsiniz.
Peki diyalog yaratan epostalar bu süreçte nasıl daha çok müşteriyi çekebilir?


2) Müşteri Yol Haritası

Eposta programınız çerçevesinde oluşan yol haritasındaki 5 temel adım müşterilerinizin sizinle olan yolculuğunda diyalog yaratan epostaları kullanmak için fırsat oluşturacak kaynaklardır.


Araştırma

Düşünme/Değerlendirme

Satış Sonrası

Bağlılık/Akılda Tutma


Müşteriden gelen tepkilere duyarlı olarak ne zaman bir diyalog yaratan epostayı devreye sokmanız gerektiğini anlama

Eğer bir müşterinizin bir servisi kullanmayı bırakmak üzere olduğunu anlarsanız bir eposta ile sorunun üzerine gidip aksayan noktayı giderebilir, müşterilerinizin servislerinizden en üst seviyede faydalanmasına yardımcı olabilirsiniz.


3) Benzer Kişiliklere Göre Pazarlama

Herkesin kişilik özellikleri farklıdır, kimse birbirinin tıpkısı değildir ancak yine de kişileri benzer özelliklerine göre gruplandırabilir ve onların ilgilerini çekebilecek, bilgi ve deneyimlerini arttırabilecek, ya da korktukları şeyleri aşmalarını sağlayacak epostalar hazırlayabilirsiniz.

‘Bunu Satın Al’ Dışında Bahsedebileceğiniz 10 Konu

1) Müşterilerinize doğru ürünü nasıl satın alacaklarını öğretin

2) Müşterilerinize aldıkları ürünü nasıl doğru kullanacaklarını öğretin.

3) Müşterilerinize aldıkları ürünler ile ilgili karşılaştıkları sorunları nasıl çözebileceklerini ve ürünlerle ilgili bilgilerini nasıl arttırabileceklerini anlatın.

4) Müşterileriniz sizden bir ürünü satın almayı düşünmemiş olsa da onlara ürünlerinizi tanıma fırsatı sağlayın.

5) Müşterilerinizi sadece çalışan elemanlarınızla değil çalışma ortamı, ofis ve fabrikanızla, tesislerinizle de tanıştırın. Firmanızın bakış açısından bahsedin.

6) Diğer kullanıcıların sizin için yarattığı içeriği, referanslarınız, fotoğrafları, değerlendirmeleri ekleyin.

7) Pazarınızda bir otorite olarak Pazar içi haberler ve bilgiler paylaşın. Bu B2B pazarı için çok geçerli olan strateji B2C pazarı için de geçerlidir. Epostalarınızı okuyanlar sadece sizin günlük haberlerinizi değil, bir haber kaynağından haber aldıklarınız düşünmeliler.

8) Bir etkinlik öncesi göndereceğiniz epostalar ile iyi bir deneyim edinme garantisi verip üst satış yapma ve etkinliğe değer katma olanağı yaratın.

9) Yeni müşterileriniz için kolay bilgi edinme ve web sitenize aradıklarını kolayca bulma şansı tanıyın.

10) Firmanızın gelişim sürecindeki ilginç hikayeleri, eşi olmayan ürünlerinizi ve önemli noktaları anlatarak firmanızın nasıl toplumda yer edindiğini anlatın.

Son Söz: Müşterileriniz İle Diyalog Halinde Olmanız Firmanız İçin İyidir Sonuç olarak, eğer müşterilerinize ile sizinle olan yolcukları boyunca diyalog halinde olursanız size daha çok güvenir, daha sağdık olur ve daha çok alışveriş yaparlar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>