Yerel Aramayı Açıklamaya mı İhtiyacınız Var? Pizzayı Kullanın!

What-is-SEO-post

Pek çok küçük işletme sahibi yerel arama motoru optimasyonuna (SEO) yatırım yapmaya ihtiyacı olduğunu bilir fakat çoğunun bunun nasıl çalıştığı hakkında bir fikri yoktur.

Eğer geçmişte aylık gönderilerimden okumuşsanız, düzenli olarak Yerel Arama Motoru Optimasyonu uygulayanlara yardımcı olmak üzerine fikirler ve ipuçlarına odaklanmayı sevdiğimi bilirsiniz.

Evet, Google’da yeni Yerel Yığının sunulması ile birlikte yerelde büyük bir değişim yaşadığımızı (Huzur içinde uyu 7-packs, seni özleyeceğiz); ve herkesin şu anda bu güncelleme hakkında paylaşım yaptığını biliyorum. Fakat dürüst olmak gerekirse, gerçekten bu konuda çıldıranlar yalnızca Yerel Arama uygulayıcılarıdır.

Fakat durum şu ki kamu yerel aramanın ne olduğunu hiç bilmiyor. Birkaç hafta önce gelen bir müşterimiz bize Dallas, Detroit, New York, Şikago ve Los Angeles’da sıralamaya girmek istediğini söyledi… fakat kendisi Pittsburgh’da ikamet ediyordu.

Birçok insanın arama motoru optimasyonun nasıl çalıştığına dair bir fikri yoktur ve bu durumda mevcut müşterilerimiz ve potansiyel müşterilerimizi eğitmek de yerel uygulayıcılar olarak bize düşmektedir.

Yaklaşık bir yıl önce, yerel arama motoru optimasyonun neden çok önemli olduğunu işletme sahiplerine göstermemizde yardımcı olsun diye kullandığımız basit ‘peçetenin arka yüzü (back-of-the-napkin)’ Yerel arama motoru optimasyonu matematik denklemini paylaştım. Şimdi ise, daha da ileri gidiyor ve yerel arama motoru optimasyonunun nasıl işlediğini anlatmak için kullandığımız oldukça basit bir örneği paylaşıyorum.

Potansiyel bir müşteri olma konusunu düşünüyor fakat yerel arama motoru optimasyonun nasıl çalıştığına dair bir şey bilmiyorsanız, bu metafor işin ne olduğunu anlamaya kolay ve açık bir şekilde yardımcı olacaktır.

İşletmeniz Tıpkı Bir Pizza Teslimat Şirketi Gibi Olacak

İşte örnek bu kadar basittir. Potansiyel müşterinize Google’ın gözünde bir pizza dağıtım şirketine benzediğini söyleyin. Potansiyel müşterilerinize Yerel arama motoru optimasyonunu öğretmenin yolu, onların çabucak kavrayabileceği kolayca anlaşılabilen metaforlar kullanmaktır. İşin çok teknik bir hal alması yüzünden müşterilerinizi kaybetmek istemezsiniz.

Potansiyel müşterinize pizza dağıtım hizmetinin iyi bir örnek olduğunu söyleyin.
Bilgisayarlarında (ve hatta telefonlarında) Google’a “pizza servisi” yazmalarını isteyin. Aslında herhangi bir şehir girmemiş dahi olsalar da mevcut konumlarına bağlı olarak Google’ın nasıl yerel sonuçları verdiğini gösterin.

Ardından, onlara aynı sonucu akşam yapmalarını ve Google’ın nasıl tamamen farklı bir sonuç dizisi göstereceğini görmelerini söyleyin. Eğer kafalarında yanan ampulü görmediyseniz, Google’a farklı el ile farklı bir şehir girerek aynı şeyi aratıp sonuçları değiştirebilirsiniz.

Potansiyel müşterinize biri “pizza servisi” yazdığında Google’ın bunu bildiğini, bu yüzden Google’ın tam olarak nerede olduklarına kadar ileri gitmese de konumlarının yakınında bir sonuca ihtiyacı olduğunu açıklayın. Google’ın belirli aramaların müşterilerce her daim yerel olması istenen ya da beklenen bazı işler için olduğunu bildiğini belirtin. İster yeni bir yerel yığından isterse organik sonuçtan bahsediyor olalım, Google yerel sonuçlarla geri dönecektir.

Doktorlar, avukatlar, tesisatçılar, oto galericiler – Hepsi de Google’ın “yerel” iş türüne dahildir. Burada müşterilere genellikle söylediğimiz şey, “Google’ın sizin düşündüğünüz şekilde çalışmasını ne kadar çok isteseniz de tüm yapabildiğimiz yerel sonuçlar için nasıl çalıştığıdır.”

Çok az düzeyde bilgisayar bilgisi ile bile, basit pizza teslimat analojisi daima istenileni hızla sağlayacaktır. Potansiyel müşteriniz Yerel Aramanın farklı olduğunu ve birileri onlar için arama yaparken Google’ın işletmelerine farklı davrandığını anlayacaklardır.

Daha İyi Sonuçlar İçin Pizza Metaforunu Daha da İleri Götürebilirsiniz

Çoğu acentenin aslında burada durup konuyu direk olarak fiyat tartışmalarına getirecek olmasına rağmen, biz pizza mecazını çok daha ileri bir seviyeye taşıyacağız.

Potansiyel müşterinizin Yerelliğin nasıl çalıştığını anlamasının ardından, örneği genişleterek niçin hizmetlerinize ihtiyacı olduğuyla ilgili farklı bir örnek sunabilirsiniz.
Bunu da rekabet içinde kalmak istiyorlarsa sitelerinde orijinal, eşsiz ve kullanışlı içeriklere sahip olmaları gerektiğini göstererek yapabilirsiniz. Bunu da şu şekilde gerçekleştirebilirsiniz:

“Google’ın işiniz için nasıl pizza servisi gibi yerel sonuçlar verdiğini anladığınıza göre, şunun hakkında da bir düşünün: Biri donmuş bir pizzayı ısıtmak ya da daha yakındaki kalitesiz bir adamdan sipariş vermek yerine niçin sizin pizzanızdan satın alsın?”

Küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin çoğunda orijinal olmayan içerikler bulunmaktadır. Hepsi size müşterilerine ailelerinden biriymiş gibi davrandıklarını, aile-şirketi olduklarını ya da çevredeki en iyi müşteri hizmetini sağladıklarını söyleyeceklerdir.

Pizzanız çok daha lezzetli olursa, müşterileriniz de daima teslimat için size arayacaklardır. İşte bu kadar basit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>