Alışveriş Sepeti Terk Edilmesine Karşı Alınabilecek Önlemler

What-is-SEO-post

Online perakendeciler doğru zamanda doğru mesajı vermelidirler.

IMRG ve eDigitaltarafından yapılan araştırmaya göre, online alışveriş yapanların yüzde 77’si satın alma işlemini tamamlamadan alışveriş sepetlerini terk etmektedirler. BI Intelligence ’ın yakın zamanda gerçekleştirdiği araştırma, 2014 yılı için 4 trilyon dolardan fazla değerdeki ürünün online alışveriş sepetlerinde terk edildiğini göstermektedir. Aynı raporda belirtildiği üzere, online perakendeciler bu miktarın %60’ını – veya 2.4 trilyon dolarını – kurtarabilirler; fakat bu kurtarma işleminin doğru kanal aracılığıyla, uygun zamanda gerçekleştirilmesi gerekmektedir.


Forrester Research başkanvekili ve e-ticaret ve kanal stratejisi uzman analisti Sucharita Mulpuru, "Neden bu kadar insanın [alışveriş sepetlerini] terk ettiğini bilmiyoruz, fakat çoğunlukla ürünü sepete koyduktan sonra ortaya çıkan son fiyattan memnun olmamalarından ötürü bu durum yaşanmaktadır" diye konuştu.

Mulpuru, "eğer bir kişinin alışveriş sepetini terk ettiğini görürseniz, yapmanız gereken ilk şey siteye geri gelmelerini ve alışverişi tamamlamalarını isteyen, iyileştirilmiş ve kişiselleştirilmiş bir eposta hatırlatıcısı yollamaktır," demektedir. Eposta, müşterinin halen online olduğu göz önüne alındığında muhtemelen en iyi iletişim aracıdır ve müşteri eposta aracılığıyla yollanan linke herhangi ekstra bir işleme gerek duyulmaksızın tıklayabilmektedir, diye eklemektedir.

Adobe Campaign ürün pazarlama müdürü Kerry Riley ise, gönderilen epostanın işe yaramaması durumunda, bazı perakendecilerin ertesi gün müşterinin telefonuna bildirim mesajları göndererek başarı elde ettiklerini belirtmektedir.

Mulpuru, "örneğin hali hazırda alışveriş sepetinde bulunan ürüne ücretsiz teslimat önermek gibi güçlendirilmiş bir teklif başarılı olması en muhtemel yoldur” demektedir.

Bu, aynı zamanda online perakendecileri, alışveriş sepetlerini indirim veya benzeri teklifler edinmek için bilerek terk eden müşterilere açık hale getirmektedir. Müşteri tekrar hedefleme yazılım sağlayıcısı Windsor Circle pazarlama başkanvekili Andrew Pearson’a göre alışveriş sepetini terk etmelerin yüzde 25’i bu sebeple gerçekleşmektedir.

Buna karşı koyabilmek için Ağustos ayında Windsor Circle, şirketlerden indirim alabilmek umuduyla sürekli olarak alışveriş sepetlerini terk eden müşterileri tanımlamak amaçlı öngörülebilir puanlama matriksine dayalı özellikler içeren Alışveriş Sepeti Kurtarma Çözümleri güncellemesini sunmuştur. Bu çözüm, söz konusu müşterilere gönderilen takip epostalarından indirim kodlarını otomatik olarak silmektedir.

Pearson "müşterilere hızlıca indirim teklifi sunarak alışveriş sepetlerini terk etmelerini öğretmektesiniz," demektedir. "Alışveriş sepetlerini terk etmeleri için teşvik etmektesiniz ve bu da karı azalttığı için sorun yaratmaktadır."

Fakat muhtemelen daha kötüsü ise hiçbir şey yapmamaktadır ki bu sürekli yaşanmaktadır, diye konuşmaktadır Mulpuru. "Şu an [şirketlerin] yaptığı fazla bir şey yok," demektedir.

Bunu uygulama da görebilmek için eConsultancy’den Christopher Ratcliff, 45 ABD ve Birleşik Krallık perakendecisinden alışveriş yapıp alışveriş sepetini terk etmiştir. Beş günün sonunda, alışveriş sepetini terk ettiği perakendecilerin sadece üçünden eposta almıştır.


Yakın zamandaki blog paylaşımında, alışveriş sepetini terk etmenin hemen sonrasında gönderilen bir epostanın satıcıyı umutsuz gösterebileceğini ve bir saat içerisinde gönderilecek müşterinin teknik zorluklar yaşayıp yaşamadığını veya satın almada herhangi bir sorun olup olmadığını soran bir epostanın yardımcı olacağını belirtmiştir.

Reilly’e göre bir saat en iyisidir. “Yirmi ila otuz dakika arası ürkütücüdür, fakat bir saat iyidir,” diye konuşmaktadır.

Adobe bu söylemleri sayılarla desteklemektedir. Şirket tarafından yapılan araştırmaya göre alışveriş sepeti terk etmelerinin yüzde 90’ı bir saat sonrasında sonsuza dek kaybedilmektedir ve alışveriş sepeti terk edilmesini takriben bir saat içerisinde iletişime geçen şirketlerin müşteri kurtarma oranı iki buçuk katı daha fazladır.

Reilly’e göre; bir saat içerisinde tekrar hedeflenen müşteriler için alışveriş sepeti değeri yüzde 66 oranında artmaktadır, bu da perakendecilerin müşterileri siteye tekrar yönlendirmeyi başardıklarında, müşterilerin satın alma işlemini tamamlamadan önce alışveriş sepetlerine daha fazla ürün koyduklarını göstermektedir.

Ratcliff, perakendecilere, terk edilen ürünleri, bu ürünlere linkleri ve bu ürünlerin ne kadarının stokta olduğunu içeren epostaların gönderilmesini tavsiye etmektedir. Kendisi, acele etme algısı ve harekete geçme çağrısının her zaman iyi bir fikir olduğunu belirtmektedir.