Linkedin’in Size ve İşinize Sağlayacağı 30’dan Fazla Fayda

What-is-SEO-post

Linkedin'in yaptığı son açıklamaya göre dünya üzerinde 364 milyondan fazla kullanıcısı bulunmaktadır. Aşağıdaki bilgi-grafikte de evrensel dağılımı görebilirsiniz. Şunu hatırlatmakta yarar vardır ki LinkedIn hem bireysel olarak hem de iş amaçlı bağlantı ve iletişim kurmak için çok büyük bir fırsattır. LinkedIn Pazarlama Rehberi 2015'de detaylı olarak incelediğimiz kişiler ve ticari profilleri nasıl güncelleyip başarılı çalışmalar yapabilineceği ile ilgili A'dan Z'ye bir liste hazırladık. Ayrıca hangi özelliklerin artık modasının geçtiğini de burda bulabilirsiniz çünkü LinkedIn sürekli hedefe yönelik gelişen bir platformdur.  

364 MİLYON KAYITLI ÜYE

There will be picture here, so could you please add a picture i will change it later on.
 
Linkedın'in 30 Temel Özelliğinden Hangilerini Kullanıyorsunuz?

Aşağıdakiler LinkedIn ile ilgili bilmeniz gereken temel özellikler, bir göz gezdirerek LinkedIn’i ne kadar etkili kullandığınızı tespit edebilirsiniz.

Şu noktaya dikkatinizi çekmek isterim ki LinkedIn ile ilgili olarak duyduğunuz bazı özellikleri kaldırmış olabiliriz ve bundan haberiniz olmayabilir. Bunun sebebi bütünlüğü korumaktır.(*)

1.Atkitive Yayını
Seçtiğiniz izleyici grubuna göre, paylaşımlarınızın ve aktivitelerinizin diğer kişiler tarafından görülmesidir. Bu aktiviteler içerisinde grup üyelikleriniz, yorumlarınız, profil değişiklikleriniz, ve yüklediğiniz uygulamalar bulunur. Profilinizi düzenlendiğiniz, öneride bulunduğunuz ya da şirketleri takip etmeye başladığınız gibi durumlarda bunlar aktivite yayınında gözükecektir.

  2. Reklamlar
LinkedIn reklamları hedefe yönelik reklamlar olup, tıklanma başına para ödeyebileceğiniz ve bu durumda da reklamınızın uygun kişilere ulaşması hedeflenen reklamlardır. AB testinden geçmiş metin ya da video içerikli reklamlar yayınlayabilir ve bu şekilde sizin için en etkili reklamı yaratabilirsiniz.

    3. Uygulamalar(*)
  Uygulamalar diğer sitelerden paylaşmak istediğiniz herhangi bir şeyi profilinizde sorunsuzca paylaşmanızı sağlar. Amazon okuma listesi uygulaması, SlideShare ve Wordpress gibi blog paylaşma uygulamaları en çok bilinenler arasındadır. Uygulamalar artık kullanılmamakla birlikte profil özetini düzenlemek için başka bir özellik bulunmaktadır. Bunun sebebi SlideShare LinkedIn'e ait bir araç olmasıdır ve ayrıca bu özellik sayesinde YouTube'daki videoları da paylaşabilirsiniz.

  4.Gelişmiş Arama
Gelişmiş arama sizi arayan kişileri bulmak için kullanılır. Standart arama ise bildiğiniz kişileri ya da bağlantılarınız için kullanılabilir.

5. Soru Sorun
Bu özellik soracağınız bir soruya diğer üyelerin cevap vermesidir ancak 2023 Ocak ayından itibaren kullanılmamaktadır. Birçok firma alternatif olarak Quora'yı tercih etmektedir.
6. Şirket Sayfası
Bir şirketin LinkedIn'de ürün ve servislerini sergileyebileceği, promosyonlarını tanıyabileceği, haber ve yeni içeriklerini durum güncellemeleri ile paylaşabileceği bir sayfadır (Gösteri Sayfaları aracılığı ile)

Facebook marka sayfalarından daha yeni olup daha az kullanılmaktadır. Rehberin ilk adımında bir profilin nasıl başarılı bir şekilde oluşturulacağı açıklanmaktadır.

7. Şirket Sayfası- Ürün ve serviler (Devam edilmedi)
Bu özellik artık kullanılmamaktadır, bunun yerine Gösteri Sayfaları kullanılmaktadır.    

8. Bağlantılar
Şebekenizde sizi eklemiş ya da sizin bağlantı isteği yolladığınız kişilerin tümüdür. Bu kişilerle bağlantıda olduğunuzda onların durum güncellemeleri ile ilgili bilgi edinmiş olacaksınız.

9. İletişim Bilgileri
İletişim bilgileri kısmında web sitenizin bir bağlantısını paylaşabilirsiniz. Ancak profilinizi ziyaret eden kişilerin bunu görebilmesi için üzerine tıklamaları gerekmektedir, fakat siz yine de web sitenizin ya da diğer şebekelerinizi eklemeyi unutmayın.
10. Onay
Bireysel profillerdeki yetenekler ile ilgili onaylardır. Sadece tek bir sefer tıklanmaları gerekir, öneriler ise onayın daha da üst seviyesidir.

11. Etkinlikler
Organizasyon sahipleri etkinliklerini/organizasyonlarını ilan edip potansiyel katılımcıları yüreklendirmelidirler. Bu özellik Kasım 2012 de kullanımdan kaldırılmıştır. Birçok şirket şu anda Google+’ı alternatif olarak tercih etmektedir.

12. Takipçiler
LinkedIn üyeleri şirketleri takip edebilir ve ana sayfalarında kendi aktiviteleri ile birlikte takip ettikleri şirketlerin aktivitelerini görüntüleyebilirler. Eğer bir şirketi takip etmeyi bırakmak isterseniz öncelikle ‘Profil Takip’ kısmına tıklayıp ve sonra ‘Takip Etmeyi Bırak’ kısmını tıklayınız.

13. Gruplar
Belirli bir konuyu tartışmak ya da o konu ile ilgili paylaşımda bulunmak için yaratılmış bir topluluktur.

14. Ücretli Posta (InMail) Bağlantılı olamadığınız üyelere mesaj yollamak üzere tasarlanmış ücretli bir üyelik sistemidir.

15. Şebeke ve Bağlantılar
Şebekeniz bağlantılarınız sayesinde iletişimde olduğunuz 1inci, 2inci ve 3üncü derece bağlantılardan oluşur. 1. Derece bağlantılarınız: sizin eklediğiniz ya da sizi ekleyen kişilerdir. 2. Derece bağlantılarınız: 1. Derece bağlantılarınızın bağlantılarıdır(örneğin arkadaşlarınızın arkadaşları gibi). 3. Derece bağlantılarınız: 2. Derecece bağlantılarınızın bağlantılarıdır.

16. Havuzlar(Devam etmiyor)
Bir havuz yaratarak belirli bir konuyu ya da durum güncellemelerini paylaştığınız platformdur.

17. Eklentiler
LinkedIn geliştirme sayfasında bulacağınız bu araçlar LinkedIn profilinizdeki herhangi bir gönderiyi web sitenize ya da bloğunuza gömmek için kullanabileceğiniz LinkedIn ile etkileşimi arttırmak üzere tasarlanmış bir araçtır.

18. Bağlantılar ( Profil Düzenleyicisi olarak değişti)
Bağlantılarınızı daha iyi düzenleyebilmenizi sağlayan bir araçtır, profillere notlar ekleyebilirsiniz örneğin ne zaman tanıştığınız ya da belirli bir zamanda tekrar yapmanız gereken bir görüşme için hatırlatma oluşturabilirsiniz. Profilleri işaretleyebilir daha sonra tekrar gözden geçirmek için kaydedebilirsiniz.
19.Profil Sayfası
Bireysel bir üyenin profilinin ve paylaşımlarının özetlendiği ana sayfasıdır. Özel ve genel ayarları bulunur. Bir profili nasıl en iyi bir şekilde oluşturabileceğinizi rehberin 1. Adımında anlatıyoruz.

20. Önerilenler
İş arkadaşlarınız, müşterileriniz yada diğer çalışma arkadaşlarınız tarafından sizin hakkınızda yazılmış özet niteliğindeki yazılardır.

21. Sinyal (Devam etmiyor)
Özellikle kendi sektörünüz ile ilgili akış içerisinde belli bir kelimeyi ya da kaynağı seçerek arama yapabileceğiniz çok faydalı bir araçtır. Şu an makaleleri sadece yeni yayın platformunda arayabilirsiniz.

22. Yetenekler
LinkedIn Yetenekler kendi alanındaki en popüler rolleri ve bunlara örnek oluşturan en çok takip edilen şebekeleri gösterir.

23. Etiketler
Bağlantıları sınıflandırmak için kullanılır böylece bir mesaj ile onları takip edebilirsiniz.

24. LinkedIn Pulse(Anlık Haberler)
LinkedIn Bugün sürekli olarak belirli konulardaki en popüler güncellemeleri ön plana çıkarır. Olan biteni takip etmek için ve paylaşmaya değer içerikleri bulmak için oldukça faydalıdır. LinkedIn Pulse hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayın. Aynı zamanda bir uygulama olarak da LinkedIn Pulse’a sahip olabilirsiniz. LinkedIn Pulse Varsayılan Haberler Sayfası ile bütünleşmiş durumdadır.

25. Güncellemeler
Durum güncellemeleri şirket sayfanızı ya da kişisel sayfanız aracılığı ile fikirlerinizi, hikâyelerinizi, önerilerinizi ve ilgi alanlarınızı bağlantılarınızla paylaşmanızdır. Şirket hesaplarında yayınlanan ilanlarda takipçiler sektör, iş, bölge ve kıdem, işçiler ve işçi olmayanlar gibi farklı konulara odaklı olabilir. Her bir ilan ile ilgili istatistiksel bilgilere ulaşılabilir.  Durum güncellemesi ana sayfanızdan yapılabilir.

26. URL
Profil özetinizi düzenlerken SlideShare,  WordPress, YouTube gibi sitelerden bir bağlantı (URL) ekleyebilirsiniz. Bu, içeriği profilinize gömmenizi sağlayacaktır. (Artık kullanılmayan ‘Uygulamalar’ özeliği yerine bu yöntemi kullanabilirsiniz.)

27. Düğmeler
Düğmeler web siteniz ya da bloğunuz ile LinkedIn profilinizi birbirine uyumlu kılmanızı sağlar. İnsanları, bireysel kişilerle bağlantıya geçmeleri ya da sizin içeriklerinizi düğmeler paylaşarak paylaşmaları için teşvik edebilirsiniz.

28. Eposta Filtreleri
Belirli bir konu dâhilindeki ( örneğin coğrafya ya da endüstri gibi )bir epostayı göndereceğiniz bir grup seçmektense bu özelliği kullanabilirsiniz. Listenizi işaretlemeniz yeterli olacaktır aynı epostayı 50 kişiye varan bir gruba gönderebilirsiniz.

29. Yetenek Güncellemeleri
Paralı üyelerin örneğin iş alımı yapacak bir firmanın bağlantıları dışındaki kişileri arayarak ulaşabilmesi için tasarlanmış bir özelliktir. Aynı zamanda firmalar Ön Plandaki İş Listesi’ne de üye olabilirler- üye olmak ister misiniz?

30. LinkedIn Yayınevi
Bu özellik LinkedIn üyelerinin bloglarını yayınlamalarını sağlar ve kişinin bağlantıları bu blog yayınlandığı zaman bildirim alırlar. Eğer bir blog kısa süre içinde çok beğeni alırsa ya da tıklanırsa LinkedIn Pulse (Anlık Haberlerde) çıkabilir.
  Bazı özellikler zaman içerisinde değiştiği için üyeleri yapılan ana değişiklikler hakkında bilgilendiriyor ve daha sonra da LinkedIn Pazarlama Merkezindeki bloğumuzdaki rehbere de bunları ekliyoruz.

2015’teki Yenilikler Neler?
LinkedIn’in son 12 ay içerisinde eklediğiyeni özelliklerin özetini aşağıda bulabilirsiniz.

  1.Yeni ana sayfa: Yenilenen ana sayfa iç yüzü ile bağlantılarınız ne yaptığını görmek, ilanlarınızı kimin izlediğini görmek daha kolay.

  2.Yenilenen LinkedIn Mobil Uygulaması: LinkedIn’in mobil telefonlardaki yenilenen yapısı ile kullanıcı profilleri hakkında daha amaca uygun bilgi almak mümkün olmuştur. LinkedIn, profil görünümlerini kullanıcının ne kadar vakit ayırmak istediğine bağlı olarak yeniden düzenlemiştir.

  3.Yenilenen Anlık Haberler(Pulse) Uygulaması:Bu uygulama çalıştığınız sektördeki son haberleri, bağlantılarınızın ve takip ettiğiniz sayfaların son haberlerini size gösterir.

  4. LinkedIn InMails’in çalışma yöntemini değiştirdi: Daha önce bir InMail gönderdiğinizde 7 gün içerisinde cevap alamazsanız bu hesabınıza (negatif yönde) işlenirken yeni kurallara göre işleyiş tersine döndü. Eğer şimdi bir epostaya 90 gün içerisinde cevap alırsanız bu hesabınıza olumlu olarak işleniyor. Eğer herhangi bir cevap almazsanız hesabınıza pozitif ya da negatif bir geri dönüşüm olmuyor.

  5.Yahoo Hesabınızla Uyumlu LinkedIn Bağlantıları:Yahoo epostanızı kullanırken, size eposta yollayan iş arkadaşlarınız, yeni çalışma arkadaşlarınız ve müşterilerinize doğrudan ulaşabiliyorsunuz.

  6.LinkedIn Satış Hızlandırıcısı: Öncü bir oluşum ve ürünlere katkı sağlayan bu özellik ile şirketler ile doğru kişileri satın alma süreçleri boyunca doğru içerik dahilinde buluşturuyor.

  7.LinkedIn Yükseltici:Bu yeni araç şirketlerin ve iş arayan kişilerin bütün platformlarda paylaşabilecekleri üst düzey içerik oluşturmalarına yardımcı oluyor. Ancak şu an sınırlı sayıda kullanıcı tarafında yürütülüyor.