Videonun Yükselişi: Sitenizin Arama Motoru Optimizasyonunu Artırmanız için 8 İpucu

What-is-SEO-post

Büyüme Potansiyeli

Cisco'nun 2014 Görsel Ağ Endeksine göre video zaten tüm trafiğin %64'ünü oluşturuyor ve 2019 itibariyle tüm trafiğin %80'ine kadar büyüyeceği öngörülüyor. Videonun popülerliği pazarlama ve reklama da yansıyor, eMarketer 2015 yılında çevrimiçi video reklamcılığı üzerinde 7.77 milyar dolar harcanacağını tahmin ediyor.

Mobil sektörün her yıl ortalama %65 büyümesiyle birlikte video reklamcılığı üzerine yapılan harcamaların sonraki 4 yıl boyunca neredeyse iki katına çıkarak 14.38 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor. Çok kötülenen masaüstü pazarı bile video reklamcılığı alanında her yıl ortalama %11.5 artış gösterecek.

Videonun Etkisi

Video reklamcılığı alanındaki bu denli hızlı büyümenin nedeni onun etkinliği. Eğer bir resim bin kelimeye eşitse, bir video çok daha fazla değerli. Forrester, bir dakikalık bir videonun1.8 milyon kelimelik bir mesajın iletimine eşit olduğunu tahmin ediyor.

Videonun etkinliği sadece hacminden dolayı değil. O kadar fazla bilginin bir mesaj içerisine sıkıştırılmasına rağmen, tüketiciler videoları hatırlıyor.
Çevrimiçi Yayıncılar Birliği kullanıcıların %80'inin önceki bir ay içerisinde izledikleri bir videoyu hatırladıklarını, bunların %46'lık büyük bir kısmının daha fazla bilgi aramak ya da reklamcının web sitesini ziyaret etmek gibi tamamlayıcı bir eylemde bulunduklarını belirtiyor.

LSA'nın raporu da benzer rakamlar belirtiyor. LSA'nın 2000 tüketiciyle yaptığı ankete göre, alıcıların %44'ü yerel ürün ve hizmetleri ararken çevrimiçi bir video izliyor. Bunların %53'ü video izledikten sonra işletmeyle iletişime geçerken, %51'i işletme sitesini ve%33'ü de mağazayı ziyaret ediyor. İzleyicilerin %71'i sonunda bir alışveriş gerçekleştiriyor.


Kullanım Kolaylığı

Video kullanımıyla ilgili özellikle küçük işletmeler için bazı engeller hala mevcut. LSA'nın raporu katılımcıların %47'sinin bütçe eksikliğini bir engel olarak gördüklerini ve %45'inin de ikna edici içerik yaratacak kurum içi tecrübeyi barındırmadıklarını söylediklerini belirtiyor.

Fakat teknoloji videoyu her zamankinden daha ulaşılabilir hale getiriyor ve video prodüksiyonunu kolaylaştırarak bu engelleri aşmanın yolları da var. Çevrimiçi pazarlama video içeriği sağlayıcısı bieMedia'nın CEO'su Jon Barocas, "Çevrimiçi video çekme, düzenleme ve dağıtma maliyetlerinin teknoloji nedeniyle büyük ölçüde azalıyor" diye belirtiyor.

Popüler hale gelen düşük maliyetli videoların en büyük örneği belki de Dollar Shave Club’ın promosyonu. Bu video 4.500 dolara mal edildi ve 48 saat içerisinde 12,000 sipariş verilmesine sebep oldu. Bu olay üç yıl önce gerçekleşti: bugün video neredeyse 20 milyon görüntülemeye sahip.

   

Video Kullanarak Sitenizin Arama Motoru Optimizasyonunu Geliştirmeniz için 8 İpucu

En iyi video bile eğer bulunamıyorsa işe yaramaz. İşte video kullanarak Arama Motoru Optimizasyonunuzu artırmanız, web sitenizin ve videonuzun bulunmasını sağlamanız için bazı ipuçları.

  1. 1.Video entegrasyonu: Videonun kendi başına varlığı en önemli Arama Motoru Optimizasyonu faktörünü etkiliyor: içerik. Video kaliteli içeriğe işaret ediyor ve bir sitedeki medya karışımının bir parçası olarak, arama motorlarına sitenizin arama taleplerine uygun zengin medya içerdiğinin sinyallerini veriyor. Tüketiciler arama sonuçları içerisinde videoları talep ettikleri için arama motorlarının bu video bulundurma sıralama faktörünü artırmaya devam etmesi bekleniyor. Bu yüzden sitenizde video olması sayfa sıralamanızı artıracaktır.


  1. 2. Anahtar kelime etiketleri :Resimleri ve grafikleri etiketlediğiniz gibi videoları da arama motorlarının uygun arama sonuçlarına göre tanımlamasına yardımcı olmak için daha fazla bilgi sağlayın. Metinler için Arama Motoru Optimizasyonunda kullandığınız etiketleri videonuzu tanımlamak için eklemek (başlıklarda, dosya isimlerinde, açıklamalarda ve etiketlerde) arama motorları için videonuzun ilgisinin açık şekilde belirlendiğinden emin olur.


  1. 3. Video dökümü :Videonuzun ses kısmının bir dökümünü eklemek bulunabilirliğini artırır ve arama sorguları için alakasını desteklemede daha da yardımcı olur.


  1. 4. Video site haritası:Video site haritanızdaki bilgiler videoyu tanımlamak için kullanılan bazı anahtar kelime etiketlerinin kopyası olsa da, bu ayrı bir süreçtir. Video site haritaları Web mülkiyetinizin genel bir site haritası için bir uzantılardır. Süre, derecelendirme, izlenme sayısı, yaş, uygunluk, videonun gömülü olup olmadığı ve bunun gibi faydalı diğer üst veriler özelleştirilebilir.


  1. 5. Videolarınızı YouTube'da Barındırın: YouTube tek başına arama sorguları açısından dünyanın en büyük ikinci arama motoru. İkincisi, YouTube'a Google sahip. Bu bilgi hakkında kendi çıkarımlarınızı yapabilir ya da bu tabloya bakabilirsiniz. Bazıları arama motoru optimizasyonu sebeplerinden dolayı videonuzu kendi web sitenizde barındırmanızı tavsiye etse de, benim görüşüm ulusal arama sonuçlarında videoların ya büyük markalara ya da YouTube, AllRecipes, veya ThisOldHouse gibi yayıncı sitelere bağlı olduğu şeklinde. Yerel ve küçük işletmeler için YouTube'da elde edilen ve ikincil eylemleri tetikleyebilecek popülerlik daha yüksek bir şans oluşturuyor.


  1. 6. Video yüklenme sürelerini optimize edin: Google algoritmasında sayfa performanslarını da değerlendiriyor. Sayfa yüklenme süreleri kullanıcı deneyimlerini etkiliyor ki bu da arama motoru optimizasyonunu da etkilediği anlamına geliyor. Ve kullanıcılar yavaş sitelerden uzaklaşmayı tercih ediyor — Radware'a göre mobil kullanıcıların %57'si üç saniye bekledikten sonra siteyi terk ediyor. Digital Inspiration'ın oynat tuşuna basılmadan video oynatıcısını yüklemeyen gömülü video küçük resimlerini nasıl kullanabileceğinizi gösteren bu ipucuna bir göz atın.


  1. 7. YouTube videonuzdan geri bağlantılar oluşturun: YouTube videonuzdan bağlantı ve paylaşımlar web sitenize bağlantı olarak sayılmayacak olsa da, YouTube'dan sitenize iki geri bağlantı oluşturabilirsiniz. Bir YouTube kanalı oluşturun ve web sayfanızı kanal profilinize ekleyin. Ayrıca video açıklamanıza bağlantınızı ekleyin.


  1. 8. Sosyal sinyaller: Daha fazla insanın videonuzu izlemesini ya da beğenmesini sağlamak, arama motorları için içeriğinizin değerini gösteren pozitif bir işaret. Bu durum videonuzun bulunma ve sitenize trafik çekme şansını artıracaktır.Sonuç
Videolar popülerliğini erişilebilirliklerini artırmaya devam edecekler. Tüketiciler videoları seviyor, kullanıyor ve hatırlıyor. Tüm bunlar başarılı bir pazarlama stratejisi için harika bileşenler.

Yerel işletmeler için de gittikçe daha erişilebilir ve ekonomik hale geliyorlar. Hem kazandırdığı pazarlama gücü, hem de sitenizin arama motoru optimizasyonu için artan önemi nedeniyle videoyu kullanabildiğinizden emin olun.