PINTEREST DEKI ILK 1000 TAKIPÇINIZI NASIL BULABILIRSINIZ ?

PINTEREST DEKI ILK 1000 TAKIPÇINIZI NASIL BULABILIRSINIZ ?

Her ne kadar çok popüler olmasa da https://www.pinterest.com/ hiç de yabana atılmaması gereken bir sosyal paylaşım platformudur. Özellikle e-ürünler satan firmalar için geri dönüşleri en başarılı olan sosyal medyadır.
Peki Pinterest'e nereden başlamalı ve neden Pinterest kullanmalısınız?

  • Pinterest perakende satış havalelerinin %25'ini oluşturmakta ve tıklanma başına, Twitter'ın 4 katı, https://www.facebook.com/ 'un ise %27 oranında fazla karlılığa sahip olduğu bilinmektedir.
 
  • ABD'nin %47si internet üzerinden yaptığı alış-verişlerde Pinterest'deki önerileri göz önünde bulundurmuştur.
 
  • İğnelerinizi gören # sayıda kişi takipçi sayınızdan fazladır
 
  • Pinterest kullanıcılarının%93 son 6 ayda internet üzerinden alışveriş yapmıştır bu nedenle profilinizi tam ve eksiksiz girmeniz çok büyük önem taşımaktadır.
 
  • 2 milyon kişi her gün sayfalarında ürün iğneleri oluşturuyor
 
  • Websitenizdeki içeriğe Pinterest sayesinde daha çok ilgiyi çekebilirsiniz
      Bu demektir ki eğer izleyici kitlenizi görsel olarak etkileyebiliyorsanız Pinterest sizin platformunuz   Peki nasıl kullanmalısınız ?  

Adım#1  

Önce profilinizi oluşturarak başlayın. Ayarlar'a tıklayın, 'Hesap Ayarları' > 'Profili Düzenle'. Burada E-posta, İş Türü, İlgili Kişi, Firma İsmi, Profil Fotoğrafı, Hakkında, Websitesi , Kullanıcı adı seçimi ve kurum bağlantısı, Bölge, Bağlı olduğu diğer sosyal platformlar gibi bilgileri eksiksiz olarak olabildiğince doldurmaya çalışın.  

Adım#2  

Firmanızın websitesini Pinterest'e bildirin ve bunu onaylayın böylece websitenizde onaylı Pinterest işareti taşıyor olacaksınız ve Rich Pin'e sahip olacaksınız bu daha çok sayıda takipçinin güvenini kazanmanız anlamına gelir.  

Adım#3  

E-postanız ve diğer sosyal platformlar aracılığı ile profilinizde bağlantı paylaşın. https://twitter.com ya da Facebook'da bir güncelleme yaptığınızda Pinterest sayfanızın bir bağlantısını da ekleyin.    

Adım#4  

Websitenizde ya da bloğunuzda Pinterest bağlantısı bulundurun. Pinterest websitenize yerleştirebileceğiniz beş farklı türde bağlantı kutucuğuna sahiptir. Ayrıca Pinterest, profiliniz ve alanlarınız için çeşitli seçenekler sunmaktadır(kare, yan kenarda, başlık şeklinde ve özelleştirme seçenekleri bulunmaktadır)

Websitenize Pinterest bağlantı kutucuğu eklemek için Pinterest URL'nizi, adınızı, soyadınızı girin ve kutucuğu oluşturun
Pinterest size bir HTML kodu verecektir onu websitenizde istediğiniz yere yerleştirebilirsiniz      
Örnek çalışma:  
Sony VAIO yaz kampanyası ile çıkardığı yeni sürümlerde her ürünün yanına Pin It kutucuğu koymuş ve bu sayede 3000 iğne toplamayı başarmıştır  
Adım#5  

Rakiplerinizin takipçilerinin alanlarını takip edin  

(Mathew Barby tarafından uygulanan başarılı bir Pinterest stratejisi)

1 Bazı rakiplerinizin Pinterest sayfalarını seçip 'takipçiler' kısmına tıklayın  
2 Sayfayı takip edin
Her gün rakiplerinizin 50 ile 100 arasındaki takipçilerinin alanlarını takip edin( bunu yaklaşık iki haftada bir yapın). Size ait ilgi alanındaki hashtaglar için arama yaparak da kullanıcılara ulaşabilirsiniz  
3 Şimdi 5 ile 10 arasında değişik türde konular içeren alan oluşturun. Her hafta 3 ya da 4 tane alan oluşturmaya çalışın  
4 İğneleyin
Websitenizde var olan içerik ile ilgili olabildiğince farklı alanlar oluşturup onları iğneleyin. Her bir iğneye uzun açıklamalar ekleyip, açıklamalar içerisinde 2-4 tane hashtag kullanın. Bunları düzenli dağıtmaya çalışın yoksa kullanıcıların ana sayfasını bombardımanına tutmuş olursunuz. Bir saat içerisinde 10-15 den fazla iğneleme yapmamaya çalışın.  
5 Tekrar İğneleme
Şimdi her gün düzenli olarak anasayfanıza gidip 10 tane paylaşımınızı başkaca alanlarda tekrar iğneleyin ve bunu günde iki kez yapın    
Özet  
1 Profilinizi olabildiğince eksiksiz doldurun  
2 İğneleyin ve Rich Pin'leri kullanın  
3 Profilinizin bir bağlantısını paylaşın  
4 İğneleyin ve web sitenize Pinterest bağlantı kutucuğu koyun  
5 Rakiplerinizin alanlarını takip edin

591f0166ff9e523090e651340f0583ad İnfografiği büyük görmek için üstüne tıklayınız