thinktank

oto
Bazı yöneticiler için, teknoloji anlamına geliyor. Başka bir grup için dijital müşterilerle iletişime geçmenin yeni bir yolu. Ve diğerleri için hala, tamamen yeni bir iş yapma şeklini akla getiriyor. Bu tanımlardan hiç biri aslında yanlış sayılmaz. Fakat bu kadar farklı bakış açısı liderlik takımlarını şaşırtıyor çünkü işletmenin ilerlemesi gereken yönle ilgili bir uyum ve ortak vizyonun eksikliğine işaret ediyorlar. Bu da sıklıkla kaçırılan fırsatlar, durgun performans ya da kötü başlangıçlara yol açan parçalanmış girişimlere ya da yanlış çabalara yol açıyor.

CEO’lar dijital planlarını ilerletmeye devam ederken bile, biraz duraksayıp kelime dağarcığını netleştirmek ve dili açık hale getirmekte fayda var. İşletme liderleri dijitalin kendileri ve bunun bir sonucu olarak işletmeleri için ne anlama geldiğiyle ilgili net ve ortak anlayışa sahip olmalılar(şirketlerin nasıl anlamlı dijital stratejiler geliştirebileceği ve işletme performansını artırabileceğiyle ilgili daha derinlemesine bir bakış için, “Dijital”).

Basit açıklamalar bulmaya çalışmak çekici olabilir ancak anlamlı ve sürdürülebilir olmak için bizler, dijitalin bir şeyler olarak tanımlanması yerine daha çok bir şeyleri yapma yolları olarak görülmesi gerektiğine inanıyoruz. Bu tanımı biraz daha sağlamlaştırabilmek için, üç özellik olarak ayırdık: iş dünyasının yeni cephelerinde değer yaratmak, müşteri deneyimleri için bir vizyon ve tüm yapıyı destekleyebilecek temel yetenekler oluşturmak.